Rzeźbiarze Dolnego Śląska

Seria monografii książkowych rzeźbiarzy Dolnego Śląska. Dotychczas wydaliśmy następujące tomy:

Rohnowie, Rodzina rzeźbiarzy z Wrocławia Jakub Jagiełło, Rohnowie. Rodzina rzeźbiarzy z Wrocławia, Warszawa 2015

Dolny Śląsk odradzał się bardzo powoli po wojnie trzydziestoletniej. Jedną z oznak polepszenia bytu mieszkańców był wzrost zamówień na dzieła rzeźbiarskie. Pierwszy jako środowisko odrodził się Wrocław, w którym w latach 50. XVII w. znacznie wzrosła aktywność warsztatu rodziny Rohnów. Ich rzeźba była jeszcze mocno osadzona w tradycji manierystycznej.

W książce zaprezentowano informacje archiwalne, dzieła pewne i przypisane, cechy charakterystyczne oraz genezę twórczości Paula Starszego, Paula Młodszego i Samuela Rohnów.
 
Hermann Fischer Jakub Jagiełło, Hermann Fischer. Rzeźbiarz z Nysy, Warszawa 2013

W pierwszej ćwierci XVII w. Nysa była jednym z istotniejszych środowisk rzeźbiarskich na Dolnym Śląsku, tuż po Wrocławiu i Legnicy. Konkurowała z nimi z pomocą rzeźbiarzy biskupich oraz miejskich. Do tych drugich należał Hermann Fischer, który wykonywał prace przede wszystkim na zlecenie śląskiej szlachty z okolic Nysy, Niemodlina i Opola. Swoje dzieła pozostawił także w głównych kościołach Nysy i Grodkowa.
Książka prezentuje informacje archiwalne o życiu Fischera, jego dorobek artystyczny, a także genezę jego twórczości.

Patronat medialny: Muzeum Miejskie w Nysie
 
Johann Hase Jakub Jagiełło, Johann Hase. Rzeźbiarz z Ząbkowic Śląskich, Warszawa 2014

Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie należały do mniejszych ośrodków rzeźbiarskich w całym okresie nowożytnym. Większe zamówienia realizowali w tym regionie rzeźbiarze wrocławscy, świdniccy, a być może także z Nysy. Dzierżoniów i Ząbkowice Śląskie osiągnęły największą „niezależność” w rzeźbie w pierwszej ćwierci XVII w., wówczas działał tu Johann Hase. W książce zaprezentowano informacje archiwalne, dzieła pewne i przypisane, cechy charakterystyczne oraz genezę twórczości rzeźbiarza.

Patronat medialny: miasto Ząbkowice Śląskie
 
Johann Pol Jakub Jagiełło, Johann Pol. Rzeźbiarz z Głogowa, Warszawa 2013

Monografie rzeźbiarzy w Polsce (włączając w to niezwykle bogaty Śląsk oraz inne tereny poniemieckie) można policzyć na palcach jednej ręki. Tym nasza historia sztuki różni się od innych, iż powstaje u nas mnóstwo drobnych artykułów, przyczynki, fragmenty badań, publikowane są nawet teksty o trzeciorzędnym znaczeniu – brak natomiast konkretnych monografii artystów, takich, jakich wiele powstaje m.in. w Czechach, czy w Niemczech. Rozpoczynając serię dotyczącą rzeźbiarzy na Dolnym Śląsku chcielibyśmy ten stan rzeczy zmienić i zawrzeć dotychczasowe badania oraz nowe propozycje w niewielkich publikacjach o najwybitniejszych artystach różnych regionów.
 
Script logo